ইনফিনিক্স হট ৫ মোবাইল ফোন (২০১৮) | স্পেকস, রিভিউ ও দাম 0 4463

infinix hot 5 review & price in bd

infinix hot 5 gold model

বাংলাদেশের তরুণ প্রজন্মের কাছে বর্তমানে ইনফিনিক্স খুবই পছন্দের মোবাইল ফোন ব্র্যান্ড। মূলত ইনফিনিক্স দিচ্ছে সাশ্রয়ী দামের মধ্যে উন্নত প্রযুক্তির বাজেট স্মার্টফোন ডিভাইস। ইনফিনিক্স মোবাইলের দাম বেশ সাধ্যের মধ্যে কিন্তু অবিশ্বাস্য বিষয় হল এত কম দামে এত আধুনিক ফিচার ও ডিজাইন হাল আমলে আর কোন মোবাইল ব্র্যান্ড সরবরাহ করতে পারেনি। এছাড়াও ইনফিনিক্স মোবাইল ফোনের গ্রাহক জনপ্রিয়তা পাবার পেছনে রয়েছে এর দীর্ঘস্থায়িত্বতা। লম্বা সময় ধরে ব্যবহার উপযোগী ইনফিনিক্স মোবাইল এবার বাংলাদেশে নিয়ে এল ইনিফিনিক্সের সবচেয়ে লেটেষ্ট মডেল ইনফিনিক্স হট ৫।

এবার এক নজরে দেখে নেয়া যাক ইনফিনিক্স হট ৫ মোবাইলের স্পেকস ও ফিচারগুলো, যা হট ৫ মডেলকে দিয়েছে অবিশ্বাস্য গ্রাহকপ্রিয়তা।

ইনফিনিক্স হট ৫ স্পেকস ও ফিচার

মূল স্পেসিফিকেশনগুলো

infinix hot 5 features in bd

 • ডিসপ্লেঃ ৫.৫ ইঞ্চি এফএইচডি আইপিএস টাচস্ক্রিন
 • ডিসপ্লে নিরাপত্তাঃ ড্রাগন টেইল গ্লাস প্রযুক্তি
 • প্রসেসরঃ ১.৩ গিগাহার্টজ কোয়াড কোর প্রসেসর
 • অপারেটিং সিস্টেমঃ এন্ড্রয়েড ৭.০ (নউগাট)
 • র‍্যামঃ ২ গিগাবাইট
 • রমঃ ১৬ গিগাবাইট
 • ব্যাক ক্যামেরাঃ ৮ মেগাপিক্সেল রিয়ার ক্যামেরা (ফ্ল্যাশ সহ)
 • ফ্রন্ট ক্যামেরাঃ ৫ মেগাপিক্সেল সেলফি ক্যামেরা
 • নিরাপত্তা ও লকঃ ফিংগারপ্রিন্ট স্ক্যানার
 • ব্যাটারিঃ ৪ হাজার মিলি অ্যাম্পিয়ার
 • সেন্সরঃ জি সেন্সর, পি সেন্সর
 • কানেকশনঃ ওয়াই-ফাই, ব্লু টুথ, জিপিএস
 • সিমঃ ডুয়াল মাইক্রো সিম সুবিধা
 • ওজনঃ ১৮৩ গ্রাম

ইনফিনিক্স হট ৫ – কি আছে বক্সে?

ইনফিনিক্স হট ৫ মোবাইলের বাক্স খোলা মাত্রই ক্রেতারা পাবেন কিছু অতি প্রয়োজনীয় মোবাইল ফোন সংশ্লিষ্ট এক্সেসরিজ।

 • স্মার্টফোন
 • টেম্পার্ড গ্লাস
 • হেডফোন
 • ডাটা ক্যাবল
 • ট্রাভেল চার্জার
 • ম্যানুয়াল ও ওয়ারেন্টি কার্ড

ডিজাইন ও আউটলুকঃ বেশ বৈচিত্র্যময়

infinix hot 5 home screen

অত্যাধুনিক ও বৈচিত্র্যময় ডিজাইন সহ বাজারে আসা ইনফিনিক্সের লেটেষ্ট মডেল হট ৫ -আউটলুক বেশ আকর্ষনীয়। চমৎকার ডিসপ্লে প্যানেল সম্পন্ন মোবাইলটির কালার রিপ্রোডাকশনও বেশ ভালো এবং এতে ব্যবহার করা হয়েছে মিরা ভিশন প্রযুক্তি যার মাধ্যমে ব্যবহারকারীরা সহজেই আপনার চাহিদা মত ডিসপ্লে প্রিফারেন্স, যেমন – ভিভিড, স্যাচুরেশন, কনট্রাস্ট ইত্যাদি পরিবর্তন করে নিতে পারবেন। এছাড়াও চমৎকার ও বড় রেজ্যুলেশনের ডিসপ্লে সাইজ মাল্টিমিডিয়া, ব্রাউজিং এবং গেমিং এক্সপেরিয়েন্স বৃদ্ধি করবে নি:সন্দেহে।

গেমস ও মিউজিক লাভারদের সেরা স্মার্টফোন

infinix hot 5 gaming performance

সঙ্গীত প্রেমীদের জন্য আদর্শ একটি বাজেট স্মার্টফোন এই ইনফিনিক্স হট ৫ মডেল। এর সাথে সংযুক্ত অরিজিনাল ইনফিনিক্স হেডফোন যেমন অসাধারণ গান শোনার অনুভূতি দিবে, ঠিক তেমনি বেশ উন্নত মানের মোবাইল সারাউন্ডিং সাউন্ড কোয়ালিটিও পাওয়া যাবে। স্মার্টফোনটির ডিসপ্লে বড় হওয়ায় চমৎকার কালার রি-প্রোডাকশনের সঙ্গে মোবাইল গেইম খেলে বেশ মজা পাবেন ব্যবহারকারীরা। ডিভাইসটিতে তুলনামূলক বড় স্ক্রিন ও জোরালো স্পীকার থাকায় ব্যবহারকারীরা এই স্মার্টফোনটি ব্যবহার করে চমৎকার সব মাল্টিমিডিয়া সুবিধা নিতে পারবেন।

ক্যামেরা কোয়ালিটি

ইনফিনিক্স হট ৫ স্মার্টফোনটিতে আছে ৮ মেগাপিক্সেলের রিয়ার ক্যামেরা এবং ৫ মেগাপিক্সেলের ফ্রন্ট ফেসিং শুটার ক্যামেরা। দুটি ক্যামেরাতেই ইনফিনিক্স ব্যবহার করেছে ব্লু গ্লাস প্রযুক্তি, যা ছবি তোলার সময় যে কোন ধরনের লেন্স ফ্লেয়ার দূর করে ঝকঝকে ছবি তুলতে সাহায্য করে। পেছনের ক্যামেরায় ব্যবহার করা হয়েছে পিডিএফ ফোকাস প্রযুক্তি যা ০.২৫ সেকেন্ডের মধ্যেই ফোকাস করতে সক্ষম। এ ছাড়াও ক্যামেরা ফিচার হিসেবে জেসচার শট, স্মাইল শট ও প্যানারমা ছবি নেওয়ার সুবিধা থাকছে। এ ছাড়াও এই ফোনটিতে ছবি তোলার জন্য ডুয়াল ফ্ল্যাশ ব্যবহার করা হয়েছে।

বেঞ্চমার্ক স্কোরinfinix hot 5 benchmark score

সাধারণত স্মার্টফোনের পারফরমেন্স পরিমাপ করতে বিভিন্ন ধরণের বেঞ্চমার্কিং টুল ব্যবহার করা হয়। বেঞ্চমার্কের ওপর ভিত্তি করে স্মার্টফোনের ক্ষমতা পরীক্ষা করা হয়। ইনফিনিক্স হট ৫ ডিভাইসটি আনটুটু বেঞ্চমার্কে পেয়েছে ২৩৪৯২ স্কোর।

ব্যাটারি ক্যাপাসিটি ও নেটওয়ার্ক

লেটেষ্ট হট ৫ স্মার্টফোনটির সবচেয়ে ভাল ফিচারগুলোর মত এই মোবাইল ফোনেও ধরে রেখেছে শক্তিশালী ব্যাটারি ইউনিট। ডিভাইসটিতে রয়েছে একটি নন-রিমুভ্যাল ৪ হাজার মিলি অ্যাম্পিয়ার ক্ষমতার লি-আয়ন ব্যাটারি, যা সাধারণ ব্যবহারে খুব সহজেই আপনাকে ন্যূনতম ২ দিন ব্যাক-আপ দিতে সক্ষম। সেই সাথে স্মার্টফোনটিতে ইন্টেলিজেন্ট পাওয়ার সেভিং মোড থাকায় ব্যাটারি খরচ অনেক কম হয়।

নিরাপত্তার জন্য আছে ফিঙ্গারপ্রিন্ট সুবিধা

finger print of infinix hot 5

লেটেষ্ট ইনফিনিক্স হট ৫ স্মার্টফোনে রয়েছে অসাধারণ ফিঙ্গারপ্রিন্ট লক সুবিধা। মোবাইলের নিরাপত্তার জন্য এই ফিঙ্গারপ্রিন্ট ব্যবস্থা বেশ কার্যকরী ভূমিকা রাখবে। এছাড়াও ফোনটির ফিংগারপ্রিন্ট সাপোর্ট শুধু নিরাপত্তাই নয় বরং ছবি তোলার ক্ষেত্রেও সহায়তা করবে।

ইনফিনিক্স হট ৫ মোবাইলের দাম

infinix hot 5 price in bd

<<ইনফিনিক্স মোবাইলের দাম ২০২০>>

হট ৫ ডিভাইসটি সরাসরি এখনো বাজারে ছাড়া হয় নি। তবে দারাজ বাংলাদেশ ওয়েবসাইটের মাধ্যমে প্রি-বুক করার সুবিধা দিচ্ছে ইনফিনিক্স। দারাজ থেকে ইনফিনিক্স হট ৫ মোবাইল ফোনটি প্রি-বুক দাম রাখা হয়েছে মাত্র ৮,৬৯০ টাকা। ২০১৮ সালের এ লেটেষ্ট মোবাইলটি নিঃসন্দেহে বাজেটের মধ্যে সেরা ফিচারসমৃদ্ধ স্মার্টফোন। কালো ও সোনালী রঙের মধ্য থেকে পছন্দ করে প্রি-বুক করে ফেলুন ইনফিনিক্স হট ৫ মোবাইল।

মোবাইলের আরও রিভিউ পড়ুনঃ

জেনারেল মোবাইল জিএম ৫ ও জিএম ৬ ২০১৭ঃ দেখে নেই স্পেকস ও ফিচার

Previous ArticleNext Article

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Not Sure What to Buy? Find the Top Deals of Daraz 11.11 Sale Here (2021) ! 2 851

Having a very tough time? No worries at all, basically it can happen especially to pick the right products from the largest bunch of Daraz 11.11 Sale campaign selling products. And always there’s been a new hope meeting new expectations as our suggestions can sail you to the exact products you want to shop on 11th November onwards.

Top Deals to Shop at the 11.11 Sale Campaign 2021

buy realme gt master edition mobile from daraz.com.bdRealme GT Master Edition Smartphone

-> 8GB RAM/128GB ROM

-> 4,200 mAh Battery

-> 6.43″ Super AMOLED Display

-> 64MP (Triple) Main Camera

-> Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G

>> BUY NOW <<

buy realme 8 5g mobile from daraz.com.bdRealme 8 5G Smartphone

-> 8GB / 128GB

-> 5,000mAh Battery

-> 6.5″ IPS LCD Display

-> Quad Camera – 64MP Camera

-> MediaTek MT6833 Dimensity 700 5G

>> BUY NOW <<

buy samsung a32 mobile from daraz.com.bdSamsung Galaxy A32 Smartphone

-> 6GB RAM/128GB ROM

-> 64MP Quad Camera

-> 6.4″ Super AMOLED Display

-> 5,000 mAh Battery

-> Mediatek Helio G80

>> BUY NOW <<

buy sony smart tv from daraz.com.bd36″ Sony Smart TV

-> 1GB RAM / 8GB ROM

-> Full HD 4K Supported

-> Android 5.1 Built-in

-> Resolution (1366*768) HD

-> HDMI, USB, Audio Port, AV Output

>> BUY NOW <<

EOS 600D Digital DSLR Camera

-> 18-55 mm f/3.5-5.6 IS II Lens

>> BUY NOW <<

buy midea ac from daraz.com.bdMidea 1.5 Ton Non Inverter AC

-> 6 Years Compressor Guaranty

-> 120/150 SCFT Space Coverage

-> Split Type Energy Saving

-> 2750W Max Input Consumption

-> Rotary Type Compressor

>> BUY NOW <<

Shopping wishlist is yours and so the choice is of course, yours; so be the lucky person building a perfect wishlist with due access to Daraz 11.11 Guides of the year ending Daraz 11.11 Sale shopping and be the highest percentage discount offers winner. Wish you all the best for the 11th November, the year-ending shopping carnival in the world. Be with Daraz App for the exciting shopping deals like before always. 

Not Sure What to Buy During Daraz 11.11 Sale? Let Us Tell You! 0 773

Having a very tough time? No worries at all, basically it can happen especially to pick the right products from the largest bunch of Daraz 11.11 Sale campaign selling products. And always there’s been a new hope meeting new expectations as our suggestions can sail you to the exact products you want to shop on 11th November onwards.

What to buy during the Daraz 11.11 Sale?

realme GT Master Edition Smartphone

Click here – realme GT Master Edition Smartphonebuy realme gt master edition mobile from daraz.com.bd

Major Features to Focus on:

 • Ram: 8GB
 • Rom: 128GB
 • Screen Size: 6.43 inches AMOLED
 • Battery Capacity: 4200 mAh
 • Rear Camera: Triple 64MP
 • Primary Camera: Single 32MP
 • CPU: Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G

Canon EOS 600D DSLR Camera

Click here – Canon 600D DSLR Camerabuy canon 600d dslr camera from daraz.com.bd

Major Features to Focus on:

 • Camera Megapixel: (16-20)p
 • Censor Size: APS-C 
 • Video Resolution: 1080p (1920*1080)
 • Viewfinder: Optical
 • Display Size: 3
 • Camera Screen: 3″ Vari-Angle LCD
 • Camera Sensor: CMOS Pro Sensor

Sony Bravia 32″ Smart TV

Click here – Sony Bravia 32″ Smart TVbuy sony bravia smart tv from daraz.com.bd

Major Features to Focus on:

 • Resolution: 720p (1366 x 768)
 • LED Panel
 • X-Reality PRO
 • Motionflow XR 240
 • Display Size: 32 inches
 • 2 x HDMI / 2 x USB
 • Built-In Wi-Fi

Midea 2 Ton Split Air Conditioner

Click here – Midea 2 Ton Split ACbuy midea 2 ton ac from daraz.com.bd

Major Features to Focus on:

 • AC Type – Split
 • Capacity – 2 ton
 • Cooling capacity BTU – 24000
 • Compressor Type – Rotary
 • Sleep Mode – Yes
 • Display – LED
 • Timer – Yes

Sharp Top Mount Refrigerator

Click here – Sharp Top Mount Refrigeratorbuy sharp refrigerator from daraz.com.bd

Major Features to Focus on:

 • Color: Dark Silver
 • Capacity: 242 Liters
 • Tempered Glass Shelf
 • Fresh Case
 • Cool & Freeze Power: 31% Faster Cooling
 • LED Lighting
 • Fan Cooling System

Shopping wishlist is yours and so the choice is of course yours. So, be the lucky person building a perfect wishlist with due access to Daraz 11.11 Guides of the 11.11 sale shopping and be the highest percentage discount offer winner. Wish you all the best for 11th November, the largest online shopping carnival of the world. Be with Daraz App for exciting deals like before always.

Product List Price List
realme GT Master Edition ৳ 33,990
Midea 2 Ton AC ৳ 48,500
Sharp Refrigerator ৳ 53,900
Sony Bravia Smart TV ৳ 27,900
Canon 600D DSLR Camera ৳ 29,000

N.B: Price Rates can be varied due to unavoidable circumstances!

To read another post,

>>Top Deals of 11.11 Sale Shopping<<

Google Pixel Price in Bangladesh (2021) and Specification on Daraz 0 163

Google mobiles have increasingly become a popular choice among people who love high-end specs at reasonable price rates. Google has globally taken over the world by storm with its innovative smartphones and gadgets that provide all-round features in mid-range Google mobile phones. The Google Pixel comes with 4GB + 32GB/128GB storage capacity along with the 12.3 MP primary camera and 8 MP selfie camera.

Google Pixel Price in Bangladesh 2021

The price for Google Pixel in Bangladesh is BDT 55,999 only. The official Google Pixel price is USD $656.4 in Bangladesh. Google Pixel 12 months installment price is BDT 4,666.6 per month. 

Google Pixel Price in Bangladesh and Specifications

Google Pixel Specifications
Operating System Android 7.1 (Nougat)
Display 5″ AMOLED
Rear Camera 12.3MP
Front Camera 8MP
RAM 4GB
Storage Capacity 32/128GB
Battery Life 2770mAh

What are the Features of Google Pixel Mobile?

Google Pixel specifications in Bangladesh definitely make it a worthwhile phone with flagship-grade features, especially in the price. Here we have broken down the specs of Google Pixel in detail below:

Design and Display

The Google Pixel display is one of its best features. The display comes with a 5″ AMOLED touchscreen display. Moreover, the slick design of the Google Pixel can be great for everyday use.

Performance

The Google Pixel is powered by the Android 7.1 (Nougat) which has a powerful Quad-core processor that is guaranteed to allow you to carry out more tasks with ease such as running high-resolution videos and graphic-heavy games without lag and heating up issues. It also has the Adreno 530 GPU and Qualcomm Snapdragon 821 chipset to ensure your mobile performance to a whole new height.

Storage

Forget about running out of space with your Google Pixel. This mobile comes with 4GB RAM and 32GB/128GB of internal storage.  

Camera

The Google Pixel’s camera is one of its most impressive features. It comes with a 12.3 MP primary camera with an 8 MP secondary camera. Packed with an ultra-high-resolution camera, you can access all the latest features of the Google Pixel phone to capture moments with freedom.

Battery Life

The Google Pixel mobile comes with a 2770mAh battery power that can easily last you throughout the day. It comes with a non-removable Li-Ion battery so you can enjoy longer playback hours and can get a stellar experience. Moreover, the Google Pixel price and specs in Bangladesh make it one of the best mobile phones with other features like Bluetooth, fingerprint, barometer, gyro, accelerometer, proximity and offers an immersive audio experience with its super speakers. Looking for more Google mobile phones in Bangladesh at the lowest budget price range? Check out the phone finder page of the official daraz blog now.

Samsung Galaxy J6 Price in Bangladesh (2021) and Specification on Daraz 0 252

Samsung mobiles have increasingly become a popular choice among people who love high-end specs at reasonable price rates. Samsung has globally taken over the world by storm with its innovative smartphones and gadgets that provide all-round features in mid-range samsung mobile phones. The Samsung Galaxy J6 comes with 3GB/4GB + 32GB/64GB storage capacity along with the 13 MP primary camera and 8 MP selfie camera.

Samsung Galaxy J6 Price in Bangladesh 2021

The price for Samsung Galaxy J6 in Bangladesh is BDT 14,999 only. The official Samsung Galaxy J6 price is USD $174.8 in Bangladesh. Samsung Galaxy J6 12 months installment price is BDT 1,250 per month. 

samsung galaxy j6 price in bangladesh

Samsung Galaxy J6 Price in Bangladesh and Specifications

Samsung Galaxy J6 Specifications
Operating System Android Oreo v8.0
Display 5.6″ Super AMOLED
Rear Camera 13MP
Front Camera 8MP
RAM 3/4GB
Storage Capacity 32/64GB
Battery Life 3000mAh

What are the Features of Samsung Galaxy J6 Mobile?

Samsung Galaxy J6 specifications in Bangladesh definitely make it a worthwhile phone with flagship-grade features, especially in the price. Here we have broken down the specs of Samsung Galaxy J6 in detail below:

Design and Display

The Samsung Galaxy J6 display is one of its best features. The display comes with a 5.6″ Super AMOLED touchscreen display. Moreover, the slick design of the Samsung Galaxy J6 can be great for everyday use.

Performance

The Samsung Galaxy J6 is powered by the Android Oreo v8.0 which has a powerful Octa core- 1.6 GHz processor that is guaranteed to allow you to carry out more tasks with ease such as running high-resolution videos and graphic-heavy games without lag and heating up issues. It also has the Mali-T830 MP1 GPU and Exynos 7870 Octa (14 nm) chipset to ensure your mobile performance to a whole new height.

Storage

Forget about running out of space with your Samsung Galaxy J6. This mobile comes with 3GB/4GB RAM and 32GB/64GB of internal storage.  

Camera

The Samsung Galaxy J6’s camera is one of its most impressive features. It comes with a 13 MP primary camera with a 8 MP secondary camera. Packed with an ultra-high-resolution camera, you can access all the latest features of the Samsung Galaxy J6 phone to capture moments with freedom.

Battery Life

The Samsung Galaxy J6 mobile comes with a 3000mAh battery power that can easily last you throughout the day. It comes with a non-removable Li-Ion battery so you can enjoy longer playback hours and can get a stellar experience. Moreover, the Samsung Galaxy J6 price and specs in Bangladesh make it one of the best mobile phones with other features like Bluetooth, fingerprint, accelerometer, proximity and offers an immersive audio experience with its super speakers. Looking for more Samsung mobile phones in Bangladesh at the lowest budget price range? Check out the phone finder page of the official daraz blog now.

css.php